Specjalistyczne powłoki walców i tulei- dlaczego są takie ważne?

Zarówno tuleje, walce oraz wałki bardzo często są pokrywane specjalnymi, dodatkowymi powłokami, które pozwalają nadać tym elementom określone, pożądane cechy. Walce oraz wałki wyróżniają się kształtem przypominającym idealną rurkę, tymczasem tuleje mogą mieć różne kształty- np. kształt stożka lub też cylindra. Ten kształt tulei jest bardzo ważny i pełni określone funkcje. Tuleje często bywają też określane jako „rękawy”. Sam rdzeń tulei bądź też walca powinien być dobrze wyważony i wykonany z wyjątkowo wytrzymałych materiałów. Bardzo mocno warunkuje to bowiem żywotność tych elementów.

Do wykonywania powłoki wykorzystuje się różne mieszanki

Co zmieszać ze sobą, aby powłoka była wytrzymała, odpowiednio twarda i aby zbyt szybko się nie zużywała? Do najpopularniejszych rodzajów powłok należą mieszanki gumowe i tutaj można zastosować do ich wytwarzania zarówno gumę naturalną jak i syntetyczną. Wykonywane są też powłoki poliuretanowe i mieszanki pozwalające na uzyskanie powłoki metalowej metodą natryskową. Często praktykowanym rozwiązaniem jest powłoka gumowa ze względu na to, że można łatwo balansować twardością takiej mieszanki, a dodatkowo można dodać jej kolejne właściwości jak odpowiedni poziom przewodnictwa, właściwości uwalniające, czy też możliwość stosowania elementów z takimi powłokami w wytwórstwie spożywczym.

Na rynku działa szereg firm, które specjalizują się w odpowiednim dobieraniu parametrów mieszanek tak, aby finalnie tworzyły powłoki perfekcyjnie dopasowane do potrzeb. Jedną z takich firm jest Hannecard. Wchodząc bezpośrednio na stronę

https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/ dowiemy się czegoś więcej o specyficznych rodzajach tulei, walców, wałków oraz wałów, jakie są wykorzystywane z określonych gałęziach przemysłu.

Optymalizacja pracy maszyn

Dobór tulei oraz walców do konkretnej maszyny i specyficznego ich zastosowania jest bardzo ważny. Wpływa bowiem na wydajność całego procesu, co bezpośrednio wiąże się z zyskiem. Co istotne, wiele przedsiębiorstw w praktyce decyduje się na dobranie i stworzenie mieszanki o określonych parametrach tak, aby powłoki tych elementów były jak najlepiej dobrane do funkcji, jaką mają pełnić. Powłoka powinna być bowiem elementem bardzo trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz na tyle wytrzymałym, aby możliwa była praca takiej tulei czy też wałka w ruchu ciągłym. Czasem dodatkowo wymaga się, aby powłoka była odporna na działanie temperatury- zarówno tej niskiej jak i wysokiej, albo też aby była odporna na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych.

Related posts