Tuleje- ich rodzaje, przeznaczenie i wykorzystanie w procesie produkcji

Walce i tuleje stanowią jedne z powszechniej wykorzystywanych elementów maszyn, które biorą udział w całym procesie produkcyjnym. Wśród różnego rodzaju tulei z pewnością warto zwrócić na takie produkty jak tuleja cylindryczna, tuleja stożkowa, tuleje rozprężne oraz tuleje poliuretanowe. Materiał, z którego są one wykonywane wraz z ich pokryciem, a także ich kształt można w dużej mierze niemalże idealnie dopasować do konkretnego przeznaczenia. Dlatego też bardzo często elementy te są wykonywane już pod konkretne zamówienie danej firmy. Pozwala to na jeszcze lepszą optymalizację całego procesu produkcji, niższe koszty, a także większą wytrzymałość tych elementów nawet przy stosunkowo dużej eksploatacji. Jakie są przykładowe zastosowania tulei cylindrycznych i stożkowych? Jak sprawdzają się one w praktyce?

Tuleje rozprężne w procesie druku, czyli specjalistyczne rękawy

Elementy te stosunkowo często określane są także mianem rękawów, co bierze się z ich charakterystycznego kształtu, jaki najczęściej przyjmują. W zależności od wykorzystywanego w całym procesie rodzaju druku można zastosować zarówno tuleje, których kształt jest stożkowy, jak i odpowiednia będzie również tuleja cylindryczna. Więcej szczegółów na temat tych jakże charakterystycznych elementów można znaleźć bezpośrednio na stronie przedsiębiorstwa, które specjalizuje się zarówno w wytwarzaniu tulei, walców jak i ich powłok. Wystarczy odwiedzić stronę- https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/.

  • Tuleja stożkowa– z ich wykorzystaniem odbywa się druk rotograwiurowy. Tuleje o tym kształcie będą się też doskonale sprawdzały do powlekania oraz laminowania powierzchni. Tuleje najczęściej powleka się elastomerami (powłoka może być gumowa lub też wykonana z poliuretanu). Zwiększa to jej wytrzymałość. Takie rozwiązanie charakteryzuje wysoka izolacja zgodnie z wymaganiami oraz pożądany stopień przewodnictwa (warstwa izolacyjna oraz przewodząca może być wykonana w różnych kombinacjach jeśli chodzi o warstwę wewnętrzną jak i zewnętrzną).
  • Tuleja cylindryczna– znajduje zastosowanie w przypadku druku fleksograficznego. Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych i klasycznych form nanoszenia nadruku na niemalże każdy rodzaj materiału, co oznacza dużą wszechstronność tego rozwiązania. Wykonywane powłoki (najczęściej mieszanki gumowe) wykazują dużą odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a także na różne rodzaje farb atramentowych. Zaletą tego rozwiązania jest też stosunkowo łatwe utrzymanie elementów w czystości oraz prostota ich konserwacji. Elastyczne tuleje z tej kategorii charakteryzuje także ponadprzeciętna żywotność, co również stanowi niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania.

Related posts