Ochrona danych w mediach społecznościowych

media społecznościowe prywatność

Na dzień dzisiejszy, korzystanie z mediów społecznościowych jest czymś powszechnym, nie tylko zdecydowana większość osób ma tutaj konta, ale też regularnie z nich korzysta na szereg różnych sposobów. Niektóre social media wręcz zastąpiły szereg innych, wcześniej wykonywanych przez nas czynności, takich jak fizyczne spotkania czy rozmowy telefoniczne, dzielenie się zdjęciami czy wspomnieniami czy chociażby jakże prozaiczne czytanie gazety z bieżącymi informacjami. Jednakże, jak łatwo jest sobie wyobrazić, jednocześnie portale te stały się prawdziwymi kopalniami informacji o samych użytkownikach. Dodatkowo, coraz częściej mówi się o tym, że coś, co raz zostanie dodane do danego portalu tak naprawdę nigdy z niego nie znika- przestaje być jedynie widoczne dla samego użytkownika. Niepokojące informacje o wyciekach danych lub nieodpowiednim sposobie ich wykorzystywania są i powinny być martwiące. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z użytkowników powinien mieć zapewnioną prywatność w mediach społecznościowych, ale też rozsądnie podchodzić do kwestii udostępniania niektórych informacji w sieci. W sposób szczegółowy takimi kwestiami jak ochrona prywatności w mediach społecznościowych oraz w sieci zajmuje się kancelaria Smr-law.

Konieczność przestrzegania przepisów RODO

To szereg przepisów i rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które mówią właśnie o tym, w jaki sposób należy chronić dane osobowe użytkowników danej strony internetowej czy też portalu społecznościowego. Przede wszystkim, gromadzone informacje powinny być przetwarzane w imię zasady adekwatności oraz minimalizmu- a więc tylko i wyłącznie w takim celu, aby ich administrator mógł zrealizować konkretny, określony cel.

Przepisy to jedno, jednak bardzo istotna jest świadomość samych użytkowników, co do tego, jakie informacje oni sami zamieszczają na portalu. Takimi podstawowymi informacjami są chociażby dane w postaci imienia i nazwiska. Kolejną informacją, która już nie jest obligatoryjna jest data urodzenia. Oprócz danych metryczkowych, portale społecznościowe każdego dnia otrzymują szereg innych informacji o użytkownikach, którzy je sami, dobrowolnie udostępniają. Treści wiadomości, treści postów, informacje o zainteresowaniach, zatrudnieniu lub też o wydarzeniach, w których brało się udział. To właśnie dlatego uważa się, że media społecznościowe stanowią prawdziwą kopalnię danych o użytkownikach, gdyż oni sami chętnie dzielą się tymi informacjami z innymi. Oprócz typowych danych mamy również tzw. metadane, a więc informacje o miejscu wykonywania zamieszczanych zdjęć, dacie utworzenia pliku i wiele, wiele innych.

Related posts